Hoppa till sidans innehåll

Tävlingskalender 2016


Tävlingskalender ht 2016 Första utkast

Augusti/

August

 

 

 

Grupp/Group

Grupp/Group

Vecka/Week

Datum/Date

Tävling/Competition

Ort/Location

Obligatorisk/Mandatory

Valbar/Optional

32

 

 

 

 

 

33

 

 

 

 

 

34

 

 

 

 

 

September/

September

 

 

 

Grupp/Group

Grupp/Group     -  bytbar mot  

                                 obligatorisk

Vecka/Week

Datum/Date

Tävling/Competition

Ort/Location

Obligatorisk/Mandatory

Valbar/Optional  -

35

3 september

 

 

 

 

36

10 september

Göinge Plumset

12oy, 13-14. 15-16, 17oä

Broby

 

 

37

17 september

Kronobergs cupen

Alla åldrar

Ljungby

 

Barracudor Delfiner

A-grupp

 

17-18 september

Siasimmet

13oy, 13-17

Halmstad

 

 

 

16-17 september

TYR Swim Yards

12oy, 13-14. 15-16, 17oä

Jönköping

 

 

38

24 september

Alvesta Medley Cup

12oy, 13-14. 15-16, 17oä

Alvesta

 

 

 

 

 

 

 

 

Oktober/

October

 

 

 

 

 

Vecka/Week

Datum/Date

Tävling/Competition

Ort/Location

Obligatorisk/Mandatory

Valbar/Optional

39

1 oktober

Sparbanks Simmet

12oy, 13-14. 15-16, 17oä

Markaryd

 

 

40

8 oktober

ICA Supermarket Meet 2016

12oy, 13-14. 15-16, 17oä

Osby

Barracudor

Spiggar

 

41

15 oktober

Burger King Swim

10 oy, 11, 12, 13år

Värnamo

 

 

 

15/16 oktober

DM/JDM 25m 2016

JDM 20 oy, DM Öppen klass

Jönköping

 

 

42

22/23 oktober

UGP4

12oy, 13-14. 15-16, 17oä

Växjö

Delfiner

A-grupp

 

43

29 oktober

 

 

 

 

November/

November

 

 

 

Grupp/Group

Grupp/Group

Vecka/Week

Datum/Date

Tävling/Competition

Ort/Location

Obligatorisk/Mandatory

Valbar/Optional

44

5 november

Kronobergs cupen

Alla åldrar

Alvesta

 

Spiggar, Barracudor, Delfiner

A-grupp

 

4-8 november

SM/JSM (25m)

JSM 20 oy, SM Öppen klass

Stockholm

 

 

45

12 november

Karpsimmet

10 oy, 11, 12, 13 14oä

Perstorp

 

 

 

12/13 november

Sum-Sim Region

13oy, 14, 15-16

Jönköping

 

 

46

14 november

 Utmanaren 

 Älmhult

 A-gruppen, Delfiner, Baracudor, Spiggar

 

47

26/27 november

Höstsimiaden

9oy, 10, 11, 12, 13oä

Kalmar

 

 

 

 

 

 

 

  

December/

December

 

 

 

Grupp/Group

Grupp/Group

Vecka/Week

Datum/Date

Tävling/Competition

Ort/Location

Obligatorisk/Mandatory

Valbar/Optional

48

2-4 december

Sum-Sim riks (25m)

13oy, 14, 15-16

Jönköping

 

 

 

3-4 december

Barracuda Race

12oy, 13-14. 15-16, 17oä

Göteborg

A-grupp

 

 

3 december

Julklapps Plasket

9oy, 10, 11-12, 13-14, 15oä

Ljungby

Spiggar,  Delfiner

Barracudor

 

 

3 december

Snapphane-simmet

12oy, 13-14. 15-16, 17oä

Hässleholm

 

 

49

 

 

 

 

 

50

 

 

 

 

 

51

 

 

 

 

 

52

GOTT NYTT ÅR!

 

 

Postadress:
Älmhults SS - Simidrott
Pontus Haglund, Svanstigen 8
34335 Älmhult

Besöksadress:
Haganäsanläggningen, Ö.Esplanaden
34323 Älmhult

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info